Ciepły posiłek zapobiega problemom, to prawda?

napisał/a: szarek 2011-05-29 01:34
Wśród ludzi jakich spotykam panuje przekonanie, że jeżeli nie będą regularnie jeść ciepłych posiłków(np. codziennie ciepłego obiadu) to spowoduje to pojawienie się problemów zdrowotnych(np. wrzody żołądka). Czy to słuszne przekonanie? Czy znane są Wam jakieś badania na ten temat, wzmianki w literaturze lub inne źródła informacji które można uznać za autorytatywne?
napisał/a: alchemik1 2011-05-31 22:59
szarek napisal(a):Wśród ludzi jakich spotykam panuje przekonanie, że jeżeli nie będą regularnie jeść ciepłych posiłków(np. codziennie ciepłego obiadu) to spowoduje to pojawienie się problemów zdrowotnych(np. wrzody żołądka). Czy to słuszne przekonanie? Czy znane są Wam jakieś badania na ten temat, wzmianki w literaturze lub inne źródła informacji które można uznać za autorytatywne?


Nigdy nic na ten temat nie było mi wiadomo. Należy jednak wiedzieć, że zarówno spożywanie zbyt zimnych jak i zbyt gorących potraw czy napojów jest szkodliwe dla przełyku. Wymienia się to nawet w czynnikach ryzyka występowania raka przełyku (chociaż nie da się ukryć, że głównymi czynnikami tego nowotworu są palenie tytoniu i alkohol)
napisał/a: szarek 2011-06-01 10:34
alchemik napisal(a):
szarek napisal(a):....


Nigdy nic na ten temat nie było mi wiadomo. Należy jednak wiedzieć, że zarówno spożywanie zbyt zimnych jak i zbyt gorących potraw czy napojów jest szkodliwe dla przełyku. Wymienia się to nawet w czynnikach ryzyka występowania raka przełyku (chociaż nie da się ukryć, że głównymi czynnikami tego nowotworu są palenie tytoniu i alkohol)

Dziękuję za odpowiedź , w ramach wyjaśnień: pisząc ciepły miałem na myśli gotowany, podsmażany itd. natomiast przeciwieństwo w tym wypadku(nieciepły) to posiłek w temperaturze pokojowej.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-06-01 10:49
To może nie rodzaj mitu ale nieporozumienia gdyż to może nie tyle dotyczy temeperatury posiłku tylko tego że nie można opierać diety na posiłkach typu bułki itp. więc posiłki np. gotowane również powinny być w diecie. Bo wiesz na pewno ciepły fast food nie jest zdrowszy niż zimna sałatka grecka.
napisał/a: Alakhai 2011-06-18 23:10
Hmm... ciekawa sprawa z tym przełykiem i gorącymi posiłkami... bo ja często jadam bardzo gorące jedzenie, bo nie mam cierpliwości do czekania aż ostygnie.. a mam przepuklinę w przełyku więc chyba muszę wprowadzić kolejne zmiany w swojej codzienności.

Mam też pytanie z innej beczki, odnośnie temperatury: czy bardzo gorąca kąpiel (tzn. nie tak, że parzy, ale wiecie o co biega) może mieć jakieś negatywne skutki dla zdrowia?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-06-19 10:41
Krótkotrwała oczywiście nie, długa może negatywnie wpływać na układ krążenia.
ps. Pamiętaj, że naszym klejnotom wysoka temp. też szkodzi.
napisał/a: Baska197 2011-06-19 13:01
też się kiedyś nad tym zastanawiałam, ale... przecież ludzie pierwotni lub nawet małpy od których się chyba wywodzimy ;) jedli raczej ;) zimne rzeczy. Żołądek z racji tego powinien być bardziej przystosowany do jedzenia rzeczy zimnych, chłodnych, a nie gorących. Z resztą, przy diecie podobno lepiej jeść rzeczy zimne, bo organizm musi wydatkować kalorie, żeby je "podgrzać" do temperatury ciała. I chyba ta temperatura 36,6 stopnie posiłków byłaby najlepsza dla żołądka.