gronkowiec złocisty

napisał/a: grazyna1989 2008-09-16 11:45
Dzien dobry. Moj synek majac 2 tyg trafil do szpitala z ostra biegunka. Wynik na posiew kalu- e coli. Dostawal zinat, smecte i lakcit. Po tygodniu wyszlismy do domu.Nastepnega dnia to samo. Dostal augmentin i lakcid. Teraz jest ok, robi 1 kupke rzadsza, minimalnie sluzu(na poczatku bylo wiecej), dzis dostaje ostatni raz acidolac. Jest karmiony Bebilon Pepti1. Przybiera na wadze. Jednak martwi mnie, poniewaz mial robione wymazy w kierunku MRSA nos S aureus +++, pachwina Stapch. koag. ++. Pani doktor powiedziala, ze to jest zwykla bakteria wywolana przez e coli, a nie gronkowiec i po tych antybiotykach powinna wyjsc ale moja siostra tez miala gronkowca i musiala brac serie szczepionek, zeby go uspac( ponad 20). Co pan o tym sadzi? Czy jest to chorobotworcza ilosc? Co oznacza wymaz z pachwiny? Jutro robie kontrolny wymaz z nosa.Bardzo prosze o odp.
napisał/a: Peter 2008-09-17 07:27
Kontrolny wymaz z nosa pokaże, czy faktycznie ten antybiotyk zadziałał.
Co do E. coli, to jest to właśnie bakteria fizjologicznie występująca w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego i nie sądzę, aby ona była przyczyną. Podejrzewam, że współistniała inna infekcja (bo nie wszystkie bakterie na wymazie wychodzą). Zapewniam, że następny posiew kału ją wykaże. U tak małego dziecka trzeba też pamiętać o przystosowywaniu się do przyjmowania pokarmu. I te objawy mogą być z tym też związane. Natomiast gronkowiec złocisty nie jest żadną fizjologią. Owszem, może występować na skórze. Ale tam tylko jest jego miejsce. Wszędzie gdzie indziej może powodować znacznego stopnia problemy zdrowotne.
Także zasadniczo gronkowce mające cechy koagulacji też są uważane za potencjalnie chorobotwórcze.
Poza tym Zinnat jest antybiotykiem szczególnie aktywnym wobec tych właśnie bakterii, (paciorkowców i gronkowców), podobnie Augmentin. Owszem, zwalczają one także niektóre szczepy E. coli, ale zwalczanie jej w przewodzie pokarmowym jest bezsensowne. To tak samo, jakby zwalczać gronkowca skórnego na skórze.
napisał/a: grazyna1989 2008-09-17 10:29
Bardzo dziękuję za odp. Posiew kału na pewno zrobie. Za tydzień będą wyniki z wymazu. Lekarzom, do ktorych chodzę już nie wierzę, bo każdy kręci. Jak byłam w szpitalu z dzieckiem nikt nie chciał mi mówić wyników. O tym gronkowcu też nic nie mówili. Żeby nie mama i internet też nic bym nie wiedziała.Teraz wiem, że został zarażony w szpitalu. A jeszcze mam pytanie. Czy te plusy oznaczają, że gronkowiec jest aktywny czy że w ogóle jest? Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2008-09-17 13:59
Pacjent (lub jego rodzic, opiekun) ma prawo wiedzieć, jak jest leczony i wiedzieć, jakie ma wyniki dotychczasowych badań. Jest to naruszenie praw pacjenta.
Plusy oznaczają nasilenie wzrostu + słabe, ++ średnie, +++ liczne. Oznaczają tylko fakt, że jest. Natomiast rolą lekarza jest ocenić, czy to jest przyczyną danych objawów, czy nie.
napisał/a: grazyna1989 2008-09-17 21:53
A jeszcze mam takie pytanie. Mój synek ma spodziectwo. W jednym ze szpitali powiedziano, że to prąciowe, w innym żołędziowe. Czy jest to jakaś różnica? I co pan uważa o klinice Bios w Warszwie? Słyszałam, że jest bardzo dobra. A może pan mógłby polecić jakiś dobry szpital?
napisał/a: Peter 2008-09-18 07:10
Jeśli polecają tą klinikę, to można z niej skorzystać. Z reguły takie opinie są wiarygodne.
Ze spodziectwem prąciowym mamy do czynienia, gdy ujście cewki moczowej jest na spodniej części prącia, a żołędziowe w obrębie spodniej części żołędzi.
Widocznie jest na granicy tych dwóch części anatomicznych, stąd rozbieżnosci.
napisał/a: grazyna1989 2008-09-22 14:01
Witam. Dzwonilam do laboratorium i synek ma gronkowca, czyli po antybiotykach nie wyszedl. Wyniki dostane w srode i bede miala wykaz antybiotykow, na ktore syn jest wrazliwy. Na razie mam pytanie. Czy zna pan dobry sposob, zeby uspac gronkowca? Czy autoszczepionki daja 100% gwarancje, ze zadzialaja? Mojej siostrze zadzialala, ale slyszalam, ze kazdy musi miec dobrany indywidualny program leczenia, bo na kazdego co inne dziala. I mam jeszcze pytanie. Przez co moj synek mogl sie tym zarazic? Przed biegunka bylismy w innym szpitalu z powodu zoltaczki i dodatkowego uszypulowania palcow u obu rak. Mial miec to wycinane na sali operacyjnej, ale ze mial rotawirusa wycieli mu to na sali, gdzie lezal. Czy tak mozna? Mial zalozony 1 szew. Bardzo ladnie sie zagoilo, nic nie ropialo. Czy to mozliwe, ze wlasnie przez ten zabieg zostal zarazony?
napisał/a: Peter 2008-09-22 14:46
Jeśli dziecko ma teraz ok. 1 msc życia, to nie wchodzą w rachubę żadne szczepionki czy autoszczepionki. Tylko leczenie zgodnie z antybiotykogramem stosownie do wieku dziecka.
Jeśli wogóle nie daje on żadnych objawów, to na razie obserwować.
Co do źródła zakażenia - to trudno ustalić. Jeśli zabieg nie nosił żadnych powikłań, to nie był źródłem zakażenia gronkowcem.
napisał/a: grazyna1989 2008-09-22 19:14
Bylam u lekarza. Chyba nawet nie slyszal o szczepionkach, bo jak mu o nich wspomnialam powiedzial tylko, ze jesli o nich slyszalam to mam je zalatwic i mu dac i tyle. Leczenie zgodne z antybiotykogramem, czyli takie na ktore jest wrazliwy tak? A jesli podam panu w srode, na ktore jest wrazliwy napisze mi pan jak moge go dalej leczyc? Bo jednak bym chciala, zeby gronkowiec byl uspany. Sam pan widzi jakie u mnie sa lekarze. A na posiew kalu, badanie ogolne moczu oraz wymaz z pachwiny robie w srode.Z gory dziekuje za odp. P.S. Zeby nie pan to bym sluchala tych lekarzy. Wkoncu jest ktos naprawde kompetentny i zna sie na medycynie, bo u mnie naprawde brakuje dobrego lekarza.
napisał/a: Peter 2008-09-23 08:40
Załamujące. Dobrze, niech pani poda wyniki wymazu, dokładnie skąd był pobrany, co stwierdzono (nazwa, serotyp bakterii) i antybiotykogram oraz dokładny wiek i wagę dziecka. Ale to powinien lekarz dobrać, a nie ktoś przez internet zwłaszcza w przypadku tak małego dziecka.
napisał/a: grazyna1989 2008-09-24 10:31
Witam. Mam wyniki. Wymaz z nosa, wychodowano bakterie: S. aureus +++.
WRAŻLIWOŚĆ WYHODOWANYCH DROBNOUSTROJÓW
Z grupy PENICYLINY: Kloksacylina-wrażliwy
Z grupy CEFALOSPORYNY: Cefuroksym- wrażliwy
Z grupy AMINOGLIKOZYDY: Gentamycyna-wrażliwy
Z grupy INNE: Ertromycyna-wrażliwy
Cipropoksacyna-wrażliwy
Kotrimoksasa-wrażliwy
Doksycyklina-średnio wrażliwy
Azytromycyna-wrażliwy
Klasytromycyna-wrażliwy
Roksytromycyna-wrażliwy
Syn ma 8tygodni, waży 4500g. Nie jestem pewna czy z grupy inne nie przekreciłam jakiejś litery, ponieważ trudno sie doczytać.
Jestem zarejestrowana na popoludnie do lekarza, pielegniarka powiedziala, że powinien dostać jakiś antybiotyk, ale jeśli ten lekarz nie słyszał o szczepionkach to pewnie też nie wie o skutecznych lekach. Czekam na odp. od pana. Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2008-09-24 11:50
Ja mogę zasugerować antybiotyk do stosowania miejscowego do nosa. U takiego dziecka można zastosować w kroplach do oczu - Tobradex. To silnie działający miejscowo antybiotyk skuteczny wobec gronkowców. Może on rozwiązać problem, o ile gronkowiec występuje tylko w nosie. Jeśli nie ma objawów ogólnych, stanów podgorączkowych, nie ma go w gardle, to nie ma potrzeby antybiotyku ogólnie. Dopiero gdyby coś się działo, to wtedy. Sugerowałbym cefalosporyny, bo u takiego dziecka można (wskazany w antybiotykogramie cefuroksym lub inna cefalosporyna). Ale podkreślam, wyłącznie, gdy będą wskazania.