Niedobór magnezu a nerwica.

napisał/a: thecountofme 2009-04-20 16:00
Niestety nie bardzo wiedziałem gdzie ten topic zamieścić gdyż nadawał by się do paru kategorii.

Otóż od dłuższego czasu cierpię na nerwicę - na to wskazują objawy, ale ostatnio znalazłem taki artykół.
http://nerwica.vegie.pl/niedobor_magnezu.html
Od lat moja dieta opiera się na mięsie, małej ilości ważyw i dużej ilośći herbaty i napoji gazowanych,tak więc zacząłem się zastanawiać czy powodem tego nie jest niedobór magnezu właśnie.
Na wikipedii znalażłem także:
napisal(a):Inne przyczyny niedoboru magnezu to: nadużywanie alkoholu, picie kawy, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stres, spożywanie nadmiernych ilości tłuszczów, niewydolność nerek.

Nerki na mam w pożądku bo były badane.
Jeśli chodzi o "nadużywanie alkoholu" to muszę się przyznać iż lubię czasem "więcej" wypić.
Tak więc Zła dieta, herbata, alkohol - wszystko wspomaga wypłukiwanie magnezu z krwi.

Zanim dopadł mnie mój przyjaciel (nerwica) często drętwiały mi ręce albo nogi - to chyba też objaw niedoboru magnezu.
Moje objawy na dzisiaj to wędrujące bóle (kucia skóry), na skórze głowy i klatki piersowej najczęściej jak i na szyi. Do tego bardzo często mam wrażenie iż moje serce staje (co właśnie przyciagneło moją uwagę na ten artykół), a także wysokie tętno i wrażenie że serce ma mi zaraz wyskoczyć z klatki piersiowej - naprawde nie miłe uczucie, szczególnie jak kogoś od roku męczy.
A także skoki mięśni i często mam wrażenie iż mam 2gie serce poniżej szyi i powyżej serca - to chyba te skórcze mięśni.
Tak więc objawy pasują do objawów z artykułu, lecz nie mając dostatecznej wiedzy medycznej nie chcę ufać takim artykułom bo w internecie każdy może pisać co chce.

Ponieważ z tego co przeczytałem, niedobór magnezu często może być nie wykryty przez badanie krwi, a w sumie tylko takie miałem - spędziłem tydzień w szpitalu kardiologicznym z powodu tego serca właśnie - ale nie wykryto żadnych arytmii i nic, poza wysokim ciśnieniem w nocy.

Piszę to gdyż nie chciałbym sobie robić kuracji nie będąc 100% pewnym.
napisał/a: dimedicus 2009-04-20 16:23
Kto tak powiedział,że nie można wykryć we krwi,jeśli się nie bada to na pewno się nie wykryje.Norma magnezu w surowicy krwi wynosi 1,95–2,95 mg/%.Brak magnezu objawia się właśnie opisanymi objawami ale również alkohol ma wpływ na system nerwowy.Alkohol wypiera magnez z układu nerwowego
Najwięcej magnezu zawiera w 100g:
Kakao – 442,2 mg,Soja – 249,7 mg ,
kasza gryczana  prażona –217,9 mg,fasola – 168,9 mg,
groch łuskany – 128 mg,
orzechy włoskie – 74,5 – 134 mg,
orzechy laskowe – 70,5 – 140 mg,
czekolada deserowa – 131 mg,
owoce dzikiej róży – 120 mg,
daktyle – 65 mg ,
mandarynki – 45 mg,
kukurydza – 47 mg,ziemniaki – 20 mg.
dorosły mężczyzna potrzebuje dziennie ok 350 mg ale ważna też jest przyswajalność organizmu.
napisał/a: thecountofme 2009-04-20 16:55
Zacznę się narazie brać magnez. Zobaczę, może moje męki sie skończą w końcu :P

Ładna lista od lat tego nie jadłęm poza ziemniakami, od czasu do czasu batonika, ale to chyba nie jest w stanie zapewnić mi niezbędnej dawki magnezu przy spożywaniu 8-10 szklanek herbaty/dzien, troche piwa albo napoi gazowanych jak mi sie nie chce herbaty robic. A taka ta dieta dobra, szkoda ze chyba mi nie pasuje ;(

napisal(a):Magnez jest jonem wewnątrzkomórkowym, dlatego oznaczanie jego poziomu we krwi jest kompletnym nieporozumieniem - można w ten sposób wykryć co najwyżej niektóre zaburzenia jego gospodarką, np w cukrzycy. We krwi jest jedynie odrobina z całego naszego magnezu, reszta jest "schowana" w komórkach organizmu i w kościach.


Gdzie indziej czytałem że we krwi znajduje się około 1% we krwi
napisal(a):Ponad połowa magnezu w organizmie człowieka występuje w kościach (55-60%), około 40-45% w komórkach tkanek miękkich, przede wszystkim mięśni, a tylko 1% w płynach pozakomórkowych.

Więc to że jest/ nie ma we krwi nie oznacza czy jest w komórkach. Z tąd to że sie nie zawsze da sie wykryć to badaniami krwi.
napisał/a: thecountofme 2009-04-21 00:17
Nie wiem, z jakiegoś powodu nie mogłęm edytować wątku....

Czy bole, a raczej uczucie naciskania na szyje/tylnia część głowy i na przednia cześć twarzy, nos i z obu stron nosa, też są objawami niedoboru magnezu czy to raczej od nerwicy?
napisał/a: dimedicus 2009-04-21 06:29
Wysokie ciśnienie,bóle i zawroty głowy to też objaw braku magnezu.
napisał/a: thecountofme 2009-04-21 08:37
Zawroty miałem przez jakiś czas, teraz o wiele mniej, Ale uciski zostały. No nic, dzięki za info!!
napisał/a: thecountofme 2009-04-28 17:13
Zaczełem zażywać magnez z wapniem. Dolomit (64mg Magnezu / 108mg Wapnia) 2 Tabl rano i 2 wieczorem - to odpowiednia dawka na niedobór?? Niektore objawy sie złagodziły. Nareszcie mogę jeść i nie boli mnie ciągle brzuch. I przestała mnie boleć głowa ( w sensie nacisku na srodkowa czesc twarzy i na tylnia czesc szyi).
Niestety nadal mam arytmie i pare innych objawów.
Jak długo należy zażywać magnez aby uzupełnić jego niedobór??
napisał/a: dimedicus 2009-04-28 17:45
Ile czasu pracowałeś na taki stan?A teraz chcesz w tydzień nadrobić wszystko?Moim zadaniem jest pomóc a co zrobisz to już Twoja sprawa to Twoje zdrowie.więc tak Twoje dzienne zapotrzebowanie na wapń to 800-1200mg a na magnez 350 mg.Oczywiście w innych pokarmach (o ile takie spożywasz)też występuje magnez,więc wystarczy dawka 200-250 mg w tabletkach.Spożywasz do czasu unormowania a następnie profilaktycznie od czasu do czasu.(2-3 x w tygodniu)
napisał/a: thecountofme 2009-04-28 18:14
Podejrzewam że z 6 lat na to pracowałem :(. Rok sie męczyłem z najcięższymi objawami :P
Czyli te 4 tabletki beda akurat 256mg/dzien starczy. Co do diety to staram sie zjeść czekolade czy coś, może będę sobie na śniadanie otręby fundował ;P.
Co zrobie? Chyba jasne (ze to co mowisz). Mam dość tego jak mi serce staje i jak mnie zimny pot zlewa jak sie kłade.

Dzięki wielkie dimmedicus :)
napisał/a: dimedicus 2009-04-28 18:46
O teraz mi się podobasz,podejście prawidłowe,jak szybko zakończysz leczenie zależy od systematyczności.Życzę powodzenia ,badanie kontrolne za miesiąc.
napisał/a: thecountofme 2009-04-28 21:22
dimedicus napisal(a):O teraz mi się podobasz,podejście prawidłowe,jak szybko zakończysz leczenie zależy od systematyczności.Życzę powodzenia ,badanie kontrolne za miesiąc.

Cały czas mam jedno... wszystko co trzeba żeby wyzdrowieć :P A potem znowu nie zachorować :P hehe
Niestety życie w strachu że ci serce stanie albo dostaniesz zawału jest dość nieprzyjemne. Dziwne że 4 lekarzom nie udało sie tego zdiagnozować.... widać w medycynie jak w informatyce... jeden objaw... wiele możliwych przyczyn :P 2 Kardiologów = Nadciśnienie; 2 internistów = nerwica :) Hehe
napisał/a: thecountofme 2009-05-12 22:49
Wróciłem :)
Regularnie tabletki brałem, musze przyznać iż czuję dużą poprawę.. niestety została mi arytmia - co prawda nie boję się jej tak bardzo jak wcześniej, jakoś mi mniej przeszkadza.
A oprócz tego zostały mi też drganwki mięśni. np. mięsień w ręce potrafi mi skakać przez chwilę, albo u nogi.
Teraz się zastanawiam, czy po takim czasie bycia w nerwicy przez niedobor magnezu, nawet po jego uzupełnieniu nerwica może zostać??
A może coś jeszcze powinienem zbadać??