przykurcz stopy (skurcze palcow)

napisał/a: roslinka 2009-01-16 11:45
witam
Mam przykurcz palcow u stopy. Biore magnez regularnie. Palce zawijaja mi sie w kierunku podeszwy w "harmonijke" i towarzyszy temu ogromny ból. Przykurcz wystapił juz 3 razy (w tym 2 razy w czasie snu, wiec wykluczone jest nieprawidłowe postawienie stopy). Prosze o pomoc...
napisał/a: kordian1 2009-01-16 12:24
Po pierwsze nalezy niezwłocznie udać się do neurologa, takie skurcze długotrwale nie leczone mogą doprowadzić do powstania przykurczu mięśni znajdujących się pod podeszwą stopy a w konsekwencji do powstania zniekształcenia palców stopy w postaci palców młoteczkowatych.

Wówczas palec jest trwale zgięty w stawie międzypaliczkowym bliższym, natomiast staw międzypaliczkowy dalszy jest ustawiony w wyproście lub również w zgięciu. Z reguły głowa kości śródstopia zniekształconego palca jest obnizona podeszwowo, powodując powstanie bolesnych odcisków na podeszwie.

Wtedy ratuje Panią jedynie leczenie operacyjne polegające na resekcji stawu międzypaliczkowego bliższego. Palec wymaga stabilizacji drutem.
U osób młodych występuje podobne zniekształcenie ale jest ono korektywne. Zniekształcenie to może być leczone operacyjnie tramspozycją rozdzielonego na dwie połowy długiego zginacza palca na grzbiet palca.

Pozdawiam
napisał/a: roslinka 2009-01-16 13:42
Dziekuje za odpowiedz!!!! :))
pozdrawiam
napisał/a: roslinka 2009-01-16 15:42
A co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy?
dziekuje i pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-16 23:58
Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna skurczu i dlaczego występują one przeważnie w nocy. Brak magnezu, wapnia, potasu lub płynów może odgrywać tu znaczną rolę. W większości przypadków skurcze zdarzają się całkiem zdrowym ludziom, jednak zwiększone ryzyko ich wystąpienia obserwuje się u osób chorych na cukrzycę, mających kłopoty z ciśnieniem krwi, skarżących się na dolegliwości nerwowe lub przyjmujących niektóre leki. Skurcze mięśni łydek występują także często po wysiłku fizycznym lub silnym spoceniu się.
Co można zrobić aby ulżyc sobie w cierpieniu?? należy stopę trzymać w cieple (mozna zaopatrzyć się w termofor na noc wlewać gorącej wody i z takim spać, jest to przyjemne i może ograniczyć powstawanie tych skurczy) zimne środowisko sprzyja powstawaniu skurczów, a gdy już taki się zdarzy to w miarę możliwości stanąć na palcach, dzięki temu zmienia się ułożenie skurczonego mięśnia co często przyczynia się do zmniejszenia skurczu.

Pozdrawiam
napisał/a: roslinka1 2009-01-18 16:21
Dzień dobry,
U mnie przypadek jest podobny, choć nie do końca. Od ok. 5 miesięcy mam mrowienie lewej stopy, a ostatnio podczas snu skórcze palców do góry w kierunku łydki oraz w tym samym czasie skurcze łydki. Towarzyszy straszny ból, strach, a trwa 3 minuty.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: kordian1 2009-01-18 20:31
magnez wapno potas w to trezba by się zaopatrzyć, szcegulnie magnez. co do tego mrowienia w stopie to nie wykryto u pani zmian w kręgoslupie lędźwiowym?? a jak jest z czuciem w obrębie stopy i czy może pani swobodnie poruszac palcami u stopy??
napisał/a: roslinka1 2009-01-19 09:35
Dzień dobry,
Tak, miałam rwę kulszową. Również ciężko jest mi stać w jednej pozycji przez godzinę np. w kościele. Jak ruszam palcami to w śródstopiu czuję lekki ból. Dodatkowo dokucza mi też ból w lewym kolanie. (ogólnie wszystkie dolegliwości są po lewej stronie).
Dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: kordian1 2009-01-19 19:31
możliwe równiez że pozostały zmiany w kręgosłupie i dlatego jest to mrowienie i ból w kolanie.....
tak czy owak sprawa jest do dokładniejszego zbadania przez lekarza który powinien sie kręgosłupowi przyjrzeć...
napisał/a: nemo1951 2009-07-18 18:43
A czy takie zmiany mogą powodować przykurcz stopy?
Wielopoziomowe zmiany zniekształcające stawów międzykręgowych oraz zmiany przeciążeniowo – zniekształcające krawędzi trzonów kręgowych na poziomie zwężonej szpary międzykręgowej L4 - L5
i na poziomie L5 – S1.
Wtórna do tych zmian ciasnota dla korzeni nerwowych na zachyłkach bocznych kanału kręgowego na poziomie L4- L5 oraz dla korzenia nerwowego w prawym otworze międzykręgowym na poziomie L5 - S1.
Poza tym brak cech stenozy kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz objawów wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego.
Stożek rdzenia kręgowego nie uciśnięty, o prawidłowej intensywności sygnału.

Takie dolegliwości pojawiają głownie rano ale w wyniku kontroli jestem w stanie nie dopuścić do przykurczu. Jednak się obawiam, że z czasem mimowolnie mogę zatracić kontrolę nad tym zjawiskiem. Co dalej robić.
napisał/a: kordian1 2009-08-05 14:33
Nie jestem lekarzem więc z tego opisu nieweile więcej rozumiem niz Ty. Ale tak ogólnie można by zalecić zmianę trybu życia, aby nie pzrciążać kręgosłupa, osobiście bym nie wiązał zmian w kręgosłupie z przykurczem stopy a przyjrzałbym się nerwom obwodowym w nodze (nerw strzałkowy i piszczelowy) uszkodzenie tych nerwów może dawać objawy przykurczu w zakresie stopy i palców.
dalej wskazana wizyta u neurologa, i lekarza rehabilitacji.

pozdrawiam
kordian
napisał/a: abmis 2018-03-08 22:56
Bardzo proszę o informacje czy udało się zdiagnozować problem? Bardzo proszę o informację bo żona ma bardzo podobne objawy?