PSA - interpretacja wyników

napisał/a: rakar1 2008-12-28 12:36
Moje pytanie:
Czy zażywanie leków na obniżenie krzepliwości krwi może mieć wpływ na wynik PSA,konkretnie - obniżenie poziomu PSA ?
napisał/a: dimedicus 2008-12-28 12:54
Zażywanie leków na obniżenie krzepliwości krwi nie ma wpływu ma stercze.
napisał/a: rakar1 2008-12-28 18:14
dimedicus napisal(a):Zażywanie leków na obniżenie krzepliwości krwi nie ma wpływu ma stercze.

Dziękuję za szybką odpowiedź.Nie wiem,czy mogę się radować z tej odpowiedzi.
Krótki opis problemu:
Jestem po wycięciu węzłów chłonnych (10.05.2007),zabieg zasłonowy - bez usunięcia prostaty.
Nast. hormonoterapia,radioterapia (koniec naświetleń 29.01.2008).Ost. zastrzyk LH-RH 15.12.2007 i flutamidu.
Najniższy PSA to 0,07 ng/ml .Od lipca b.r. rośnie i 12.11.2008 poziom PSA osiągnął 0,26 jednostek.
Na początku grudnia,w zw. puchnięciem nogi,moja lek. rodzinna zaaplikowała mi dwie serie zastrzykow przeciwzakrzepowych "Fraxodi",tabletek "Detralex",czopków "Diclofenac",oraz maść "Lioton 1000".
Nota bene-trochę pomogły. 17.12.2008 wynik badania na PSA wyniósł 0,23 ng/ml (przyp. 0,26 12.11.2008).Nadmieniam,nie stosuję żadnej blokady t.j. hormonoterapii a rak prostaty pozostał w obrębie prostaty ( wynik tomografii komp. 12.10.2008).Poza tym 29.01.2009 będę badany rezonansem magn.).
Rzecz jasna, z takiego wyniku byłbym bardzo zadowolony,gdyby te badania były przeprowadzane jako pierwsze,profilaktyczne.Jednak w obecnej sytuacji mam obawy,bo nie wiem,czy jakiś daleki,nieujawniony przerzut nie wpływa na wzrost PSA (a tu nieoczekiwany spadek).
Zatem,jeszcze raz pytam,czy wym. leki na krzepliwość,miały wpływ na obniżenie PSA.
Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za namolność.
Pzdr
napisał/a: dimedicus 2008-12-28 18:58
Jak widzę było stosowane u Pana leczenie ADT.Jednak to nie zmienia mojego zdania.Pragnę zaznaczyć ,że zmienne wyniki antygen stercza nie są podstawą do uznawania,że to pomogły zastrzyki z Fraxodiku,antygen może być zmienny z różnych powodów,nie jest jednostką stałą(pomijam fakt że prawidłowy wynik PSA powinno być niższe niż 4 ng/ml krwi)Stosuje się jeszcze dodatkowe pomiary(np;frakcji wolnejPSA - f-PSA do stężenia całkowitego PSA - t-PSA i jeszcze kilka innych)Ale nie jest moim celem prowadzenia wykładu,tylko odpowiedzi na konkretne pytanie.Powodzenia
napisał/a: rakar1 2008-12-29 00:27
dimedicus napisal(a):Jak widzę było stosowane u Pana leczenie ADT.Jednak to nie zmienia mojego zdania.Pragnę zaznaczyć ,że zmienne wyniki antygen stercza nie są podstawą do uznawania,że to pomogły zastrzyki z Fraxodiku,antygen może być zmienny z różnych powodów,nie jest jednostką stałą(pomijam fakt że prawidłowy wynik PSA powinno być niższe niż 4 ng/ml krwi)Stosuje się jeszcze dodatkowe pomiary(np;frakcji wolnejPSA - f-PSA do stężenia całkowitego PSA - t-PSA i jeszcze kilka innych)Ale nie jest moim celem prowadzenia wykładu,tylko odpowiedzi na konkretne pytanie.Powodzenia

Jeszcze raz dziękuję Pani/Panu za odpowiedź.Właściwie,chodziło mi tylko o te leki,czy miały wpływ na wynik PSA.
Zdaję sobie sprawę,że na poziom PSA wpływają inne czynniki.Już sam wynik 0,23 ng/ml jest niepokojący, ponieważ po radioterapii,jako drugą radykalną metodą leczenia (po prostatektomii), PSA winien mieścić się w granicach tolerancji,którą różnie określają,np. max. do 0,04 ng/ml. Skracając,wszędzie na poważnych stronach(np. Tow. Urolog.) przedstawiają,że tylko prostatktomia daje najlepsze wyniki leczenia a przewidywany PSA określa się na poziomie 0,000 ng/ml.
Ok,nie będę się wymądrzał.Czas zasięgnąć informacji u swoich specjalistów,w bezpośrednich rozmowach.
Dziękuję i pozdrawim.
napisał/a: MARIUSZX 2009-04-14 12:20
Rakar - odezwij się na PW - od 25.03.2009 kombinuję jak koń pod górę - na forum Gladiotora i www.rak-prostaty.pl/forum/; rejestracja jest niemożliwa !!!