psychoterapia a inteligencja

napisał/a: bylamtam 2008-10-13 10:43
Dzień dobry!
Choruję na schizofrenię i mam wrażenie że już się wyleczyłam, od pięiu lat jestem na lekach psychotrpowych a dwa lata temu byłam na psychoterapii, o treściach terapii myślę do dzisiaj, miewam objawy związane z tym, strasznie męczące. Od początku psychoterapii pogarszał się mój stan zdrowia. Martwi mnie jednak coś innego, psychoterapia wpłynęła na moje poglądy a co gorsza mam wrażenie że znacznie obniżyła mój iloraz inteligencji, kiedy zgłaszałam się na terapię byłam na ambitnym kierunku studiów, byłam nawet dobra, nie skończyłam studiów z powodu nasilenia się objawów choroby, poza tym czułam się coraz głupsza, od początku psychoterapii pogarszały się moje wyniki w nauce na studiach. Słyszałam, że leczenie starymi metodami obniża inteligencję. Ja teraz czuję się zdrowa ale pusta i tępa, leki nie działały w ten sposób, nawet moje psychozy w ciągu tych dwóch lat od terapii tej psycholożki stały się "głupsze", nie rozumiem dlaczego mi to zrobiła, myślę, że to planowała. Proszę o opinię lekarza. Czy teraz mogę przywrócić sobie inteligencję na jakiejś innej terapii? Bo czuję, że się głupia po prostu. Nie po to się uczyłam żeby mi to ktoś skasował. Gdzie teraz mogę przywrócićsobie inteligencję i ją rozwinąć?ps. czy symbioza z kochającą matką to coś złego? Proszę o odpowiedż innych chorych i specjalistów.
napisał/a: ...1 2008-10-13 20:26
Witaj.Ja choruję na schizofrenię od 10 lat.Też mi się wydaje,że już się wyleczyłam.Moja lekarka jednak powiedziała mi że jeszcze długo nie będę mogła odstawić leków.Nigdy nie byłam na psychoterapii, ale postanowiłam odpowiedzieć na Twojego posta.Te kilka pierwszych lat choroby było horrorem,następne trochę lepsze.Teraz jest już w miarę ok.Dociekałam bardzo dlaczego...czytałam co się dało o tej chorobie i na pewnej wizycie moja Pani doktor powiedziała,że na tę chorobę chorują raczej ludzie inteligentni, bardzo wrażliwi i ambitni.Stawiamy sobie za wysoko poprzeczkę i w pewnym momencie czara się przepełnia.Z perspektywy czasu myślę,że miała rację i jeżeli Twój iloraz inteligencji się obniżył po psychoterapii, to z pewnością nadal jest jeszcze wysoki.Więc nie czuj się "głupią", bo tak nie jest.My z naszymi przeżyciami musimy być wyjątkowi.Znamy smak okrutnego cierpienia i sami piszemy scenariusze naszych snów...na jawie.Pozdrawiam
napisał/a: bylamtam 2008-10-26 13:34
hej
dzięki za odpowiedz, trochę podnosi na duchu, ale czekam na dalsze opinie, życzę zdrowia
napisał/a: Alberto 2010-04-25 14:20
... napisal(a):Dociekałam bardzo dlaczego...czytałam co się dało o tej chorobie i na pewnej wizycie moja Pani doktor powiedziała,że na tę chorobę chorują raczej ludzie inteligentni, bardzo wrażliwi i ambitni.


Czy to znaczy że jak człowiek zgłupieje, stanie sie bardziej debilny i oleje wszystko to będzie zdrowszy ? hehe. To nie jest trudne
Pozdrawiam
napisał/a: k23 2010-04-25 15:55
W necie masz sporo ćwiczeń na inteligencje czy logiczne myslenie.
napisał/a: Alberto 2010-04-28 13:27
k23 napisal(a):W necie masz sporo ćwiczeń na inteligencje czy logiczne myslenie.


Wątpie żeby przy schizofrenii było potrzebne wzmocnienie logicznego myślenie. To raczej cecha osób chorych na tą chorobe. A nad inteligencją pewnie można popracować, tylko gdzie te ćwiczenia bo ja jak na razie znajduje same książki. Może dasz jakiś link.
napisał/a: k23 2010-04-29 21:11
http://testwiedzy.pl/test_view/22918/test-na-logiczne-myslenie.html

http://www.iq-test.pl/

http://testy.msstudio.com.pl/cgi-bin/test.cgi?username=anonim&email=nieznany&nr_testu=200

http://www.teksty.jeja.pl/nowe,4,testy-na-inteligencje.html
napisał/a: ania913 2010-05-06 22:26
Cześć,
Nie jest kwestia, że psychoterapia Ci zaszkodziła. Niestety muszę przyznać to z przykrością, ale każdy "napad" schizofreni powoduje minimalne upośledzenie umysłu. Niestety jest to doświadczone naukowo i myślę, że nic z tym nie zrobisz. Nie wiem dokładnie ile, ale taki napad zabija mnóstwo szarych komórek. Dlatego tak może Ci się wydawać, ale to nie znaczy, że jesteś głupia. Oprócz tego chciałabym wyprowadzić Was z błędu. A mianowicie mówi się, że schizofrenia to choroba osób inteligentnych. Niestety to również nie prawda. Po prostu częściej się mówi o osobach chorych na tę chorobę, którzy są inteligentni. A o tych szaraczkach się nie wspomina.

Pozdrawiam,
Ania
napisał/a: k23 2010-05-06 23:42
John Nash - schizofrenik i noblista, Einstein - chyba przedstawiac nie trzeba... Jak odkrył teorie wzglednosci? halucynował ze podrozuje na fotonie... Jeden facet miał schizofrenie i wyobrazał sobie, ze ludzie mu z tv wychodza... Gdy pokazali mu kanał playboya facet juz nie chciał zrywac z halunami:P a jeg lekarze byli zazdrosni:P Nie sadze wiec zeby to co piszesz miało znaczyc ze ze schizofrenia nie ma mozliwosci byc inteligentnym. Mozg wazy jakies 1,3 kg niech spadnie te 10% neuronów w trakcie choroby to daje jakies 1,15 kg a i tak uzywamy tylko ile 5, moze 7% mozgu w zaleznosci od osoby to raczej niewiele wpłynie na nasze myslenie:) Aniu lepiej jest podniesc kogos na duchu zamist instalowac jakies pesymisteyczne wizej, ktore po przekalkulowaniu w zasadzie nic nie zmianiaja. Pozdrawiam
napisał/a: Alberto 2010-05-07 00:36
ania91 napisal(a):Cześć,
...każdy "napad" schizofreni powoduje minimalne upośledzenie umysłu. ...Ania


A tobie co upośledziło umysł ?
napisał/a: ania913 2010-05-07 12:22
"A tobie co upośledziło umysł ? " Nikogo nie zamierzalam obrazic a co najwyzej napisac prawde. W odroznieniu do poprzedniej wypowiedzi. Oczywiście lepiej wmowic sobie ze jest to choroba osob inteligentnych i zaliczyc do nich rowniez siebie. Nie twierdze ze nie jestescie inteligentni. Ale to ze tak sie uwaza jest nie prawda. Na schizofrenie choruja osoby inteligentne i rowniez te nie inteligentne(tylko o osobach chorych na schizofrenie o mniejszej inteligencji nie pisze się ksiązek). Przepraszam Was bardzo za realistyczne podejscie. Poza tym owszem, zapytajcie sie psychiatrow, a potwierdza Wam moje słowa:)
Pozdrawiam tych kulturalnych i troszkę mniej :)

ps. Inteligencja to nie tylko przejaw wiedzy ale rowniez kultury :)
napisał/a: Alberto 2010-05-07 17:53
ania91 napisal(a):Nikogo nie zamierzalam obrazic a co najwyzej napisac prawde.


A ta twoja prawda to nie jest forma psychicznego znęcania sie ?

Np. to zdanie:
"Niestety muszę przyznać to z przykrością, ale każdy "napad" schizofreni powoduje minimalne upośledzenie umysłu. "

Zmieni to coś ludzie staną sie zdrowsi albo szczęśliwsi, bo chyba wręcz przeciwnie.