tarczyca, duży kortyzol

napisał/a: repciu 2009-02-04 12:39
Witam leczyłem się na niedoczynność tarczyca przez miesiąc czasu, dzisiaj odebrałem wyniki z badań kortyzolu i wykazało mi, że mam 40 ug/dl badania byly robione rano o godz 8 chyba nie pamietam dokladnie w kazdym bądź razie rano. Kobieta endykronolog u ktorej sie leczylem stwierdzila ze jest powaznie chory i ze mam isc do szpitala. Ale czytalem ze wyniki moga byc wywolane stresem. Czy taki wynik kortyzolu jest duzo za duzy ? Czytałem ze moge miec guza przysadki lub nadnerczy, moze mi ktos cos podpowie. Dodam, że od małego mam nadwagę praktycznie juz urodzilem sie z nadwaga. Ostatnio zrobilem badania wlasnie na tarczyce i miala byc tarczyca ale czekalem na wyniki tego kortyzolu i zalamalem sie dzisiaj troche jak mi kobieta powiedziala ze jestem powaznie chory i musze isc do szpitala.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-04 14:07
1. Podaje się normy
2. Stres ma duży wpływ
3. Konieczne badanie rano i po 8 godzinach
4. Aby zdiagnozować guza trzeba zrobić inne badania
5. Nie każdy duży wynik kortyzolu oznacza guza.
napisał/a: repciu 2009-02-04 16:42
dokładnie to norma 25 ug a z wyników wychodzi dokładnie 43,8 ug/dl lekarka wypisala skierowanie do szpitala w rozpoznaniu napisala zespół Cushinga znaczy się że mam guza przysadki czy nadnercza poradźcie coś czy narazie mam się nie martwić
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-04 17:01
Będziesz się martwił jak potwierdzą diagnozę, bo sam kortyzl to mało aby potwierdzić Z.C.
napisał/a: repciu 2009-02-05 13:42
Dziwi mnie właśnie ten poziom kortyzolu, bo oprócz podwyższonego kortyzolu nie mam żadnych innych objawów tej choroby:
- nie mam trądzika
- depresji chyba też nie mam raczej strach przed chorobą ale chyba to nie depresja
- nadciśnienia nie mam
- cukrzycy nie mam
- zaniku mięśni nie zauważyłem raczej do huderlaków nie należy
- martiwcy skóry nie mam
- sód i potas mam w normie
- testosteron w normie
- co prawda jest duży i może trochę otyły i rozstępy mam ale ja już urodziłem się duży i nigdy nie udało mi się schudnąć, i jestem otyły proporcjonalnie raczej nie tak jak przy tej chorobie ze chude rece i nogi a duzy brzuch raczej mam grube ręce i nogi a twarz mam raczej podłużną a nie księżycowatą
- rozstępy to mam ale to też mam długo i na brzuchu tylko - na ramionach i w innych miejscach to nie mam i raczej rozstępy to wynikają to z otyłości
- czasem czuje się osłabiony i otępiały ale i tak już lepiej niż przed braniem leków na tarczyce brałem euthyrox
- czasem mnie kregoslup boli jakby mnie cos kulo ale to chyba nie osteoporoza bo raczej wczesniej by mnie bolaly
- w tamtym roku pamietam ze przewrocilem sie przez zawroty glowy ale to moze byc z tarczycy wydaje mi sie a teraz juz to nie zdaza mi sie
- teraz to nie wiem co robic czy isc najpierw skonsultowac to wszystko z innym lekarzem prywatnie bo ta lekarka to tylko zobaczyla ze mam duzy kortyzjol i od razu skierowanie do szpitala mi dala nic mi nie chcial powiedziec poprostu jakby mnie zbyla kazal mi wychodzic bo duzo ludzi ma i zebym robil sobie co chce ze jestem dorosly, zestresowalem sie tylko bo powiedziala ze moge miec guza a nic dokladnie nie dowiedzialem sie
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-05 13:46
Wiesz lepszej diagnostyki niż ta w szpitalu nie znajdziesz.
Zrobią Ci dokłądne badanie i przynajmniej bedziesz wiedział co i jak.
napisał/a: repciu 2009-02-13 23:09
Czy antybiotyk biseptol może mieć wpływ na kortyzol ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-14 09:02
Nie. Prędzej stres związany z chorobą.
napisał/a: repciu 2009-02-14 10:11
A czy np. przeziębienie albo zatoki mogą mieć wpływ na kortyzol ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-14 10:20
Nie. Za kortyzol odpowiada przysadka mózgowa i nadnercza i choroby tych narządów powodują wysoki jego wzrost. Kortyzol to hormon stresu i wzrasta na jego skutek ale oczywiście nie do granic takich jak przy chorobach narządów o których napisałem.
napisał/a: repciu 2009-02-14 16:38
To jakie są granice kortyzolu dla tej choroby to dwukrotnie ten kortyzol mógł wzrosnąć w wyniku stresu ??
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-02-14 19:12
Tak naprawdę nikt Ci nie powie na ilę Twój stres mógł zwiększyć kortyzol. Miałeś skierowanie do szpitala i co byłeś już?