uszkodzony nerw strzałkowy

napisał/a: Zuzia24 2008-11-30 00:20
Okolo 15 lat temu lekarze podczas operacji uszkodzili mi nerw strzałkowy. Teraz stopa mi opada i nie moge jej podnosic. Istnieje jakas możliwość "naprawienia" tego ?
napisał/a: dimedicus 2008-11-30 09:30
Należy wykonać badanie EMG(Badanie elektromiograficzne)aby ocenić stan w jakim znajduje się nerw [przez stymulację ADPN( nerwów strzałkowego) Całość zagadnienia jest bardzo trudna w chirurgii rekonstrukcyjnej. Z uwagi na złożoną budowę nerwów do ich zespolenia konieczny jest sprzęt mikrochirurgiczny i doświadczony zespół. Nie znam stanu w jakim znajduje się wymieniony problem(jak,można przez internet?)dokładnie, w jakim stopniu uszkodzony jest nerw, dlatego trudno mi cokolwiek powiedzieć . Uważam,że najlepszym wyjściem jest poszukać odpowiednią klinikę,specjalizującą się w takich leczeniach,np.Szpital Uniwersytecki w Krakowie Oddział Neurochirurgii. telefon(jeśli dobrze pamiętam)(0-12) 424-86-60
napisał/a: Zuzia24 2008-11-30 20:59
Zapomnialam dodać właśnie, że rok temu miałam już robione badanie EMG. We wniosku jest napisane: "Badaniem emg stwierdza się całkowite, "stare" uszkodzenie nerwu strzałkowego lewego". Czy to znaczy, że już sie nie da tego zoperować?
napisał/a: dimedicus 2008-11-30 22:37
Zasadniczo operacja powinna odbyć się w kilka tygodni od uszkodzenia przez rekonstrukcje nerwu(przeszczepu nerwu,zwykle z uda)Po tak długim okresie następuje degeneracja nerwu.Warto porozmawiać na ten temat po podanym adresem chociaż na wiele nie można liczyć.Powodzenia
napisał/a: Ikarr 2011-01-26 18:59
Witam!
29.08.2009 roku uległem wypadkowi. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono zwichnięcie stawu kolanowego prawego z uszkodzeniem nerwu strzałkowego. Zastosowano leczenie w postaci założenia gipsu na 4 tygodnie. Po tym okresie zdjęto gips i skierowano na rehabilitację (elektrostymulacja nerwu i ćwiczenia indywidualne). W trakcie rehabilitacji zrobiłem rezonans magnetyczny kolana, który stwierdził: zerwanie więzadeł krzyżowych przedniego i tylnego oraz naciągnięcie więzadła pobocznego piszczelowego i naderwania więzadła pobocznego strzałkowego. Po okresie trzy miesięcznej rehabilitacji nerw dalej nie wracał. Po konsultacji z lekarzami z mojej miejscowości okazało się, że nie potrafią mi pomóc. Wtedy zacząłem szukać lekarzy z większych miejscowości, którzy będą w stanie mi pomóc. Po jakimś czasie poszukiwań udało mi się trafić do lekarza, który stwierdził, iż nastąpiło całkowite zerwanie nerwu strzałkowego. Lekarz ten powiedział, że podejmie się rekonstrukcji tego nerwu. Na operację trzeba było czekać trzy miesiące. Operacja odbyła się 22.02.2010 roku. Rozpoznanie brzmiało: mikrochirurgiczna rekonstrukcja nerwu strzałkowego prawego przeszczepami międzypęczkowymi z nerwu łydkowego kończyny jednoimiennej (ubytek nerwu 30 cm.). Po operacji znowu zastosowano gips na 6 tygodni, a następnie rehabilitację i oczekiwanie na powrót nerwu. Na wizycie kontrolnej lekarz poinformował mnie, iż przeszczepiono mi aż 30 cm. nerwu i że regeneracja tego nerwu będzie trwała około 300 dni. Czas ten minął (10 miesięcy) a stopa nadal jest opadająca, czyli nerw nie wraca.
Teraz moje pytania:
Ile czasu potrzeba na regeneracje mojego nerwu? Czy mam dalej czekać w nadziei na powrót nerwu? Czy po prostu ta rekonstrukcja nerwu jest źle przeprowadzona i nerw nigdy nie wróci?
Czy jest jakieś badanie, które może stwierdzić na jakim etapie jest regeneracja mojego nerwu?
Może ktoś zna bardzo dobrego specjalistę, który może mi pomóc?
Dziękuje i pozdrawiam.
napisał/a: szczuki 2011-07-15 12:23
Witam,

Może coś pomogę, miałem w marcu 2009r wypadek w ktorym został przerwany nerw strzałkowy, opadajaca stopa brak czucia na grzbiecie stopy i wzdłuż kosci strzalkowej. Szybka dniagnoza operacja mikrochirurgiczna rekonstrukcji nerwu i poszukiwanie najlepszego lekarza ktory moglby zoperowac. Wybór Łódź, po miesiacu od wypadku operacja rekonstrukcji nerwu i przeszczepienia brakującego 6cm nerwu pod kolanem. Rokowania, za rok powinna zacząć działać noga. Po operacji rehabilitacja (elektrostymulacja).
Po roku cisza żadnych oznak poprawy. poruszam sie w opasce pomagajacej unieść stopę. Dalej elektrostymylacja

Po 1roku i 4miesiącach od operacji dwa srodkowe palce idą delikatnie do góry, ale stopa nie podnosi sie. Dalej chodze w opasce. Od tego momentu z każdym dniem delikatna poprawa.

Po 1r i 9 miesiacach. Znaczna poprawa okolo okolo 30% sprawność , odstawiam opaske wspomagającą,

Po dwóch latach od operacji wszystkie palce ida góry około 50% sprawności, stopa podnosi sie na około 50% sprawności. jestem w stanie ułożyć stopę w stosunku do nogi w kąt 90 stopni. Dalej pozostaje mrowienie, nerwobóle i brak czucia.

Wchodzeniu nie widać różnicy miedzy chorą a zdrową nogą.
Z bieganiem jest delikatny dyskomfort i noga jeszcze za słaba

Głowa do góry, potrzeba czasu, nie poddawać sie!!!

Jeśli chodzi o badanie to jest EMG na przewodność nerwu ale jest do mało miarodajne badanie ( mi nić nie wyszło po 1,5 roku)

Pozdrawiam
tomotonerw@gmail.com
napisał/a: Olalala95 2017-12-04 07:42
Witam. A można się dowiedzieć gdzie w Łodzi podjęto się rekonstrukcji tego nerwu