załamanie nerwowe ,a depresja ?

napisał/a: papillon2 2009-11-11 16:17
Chodzi mi o różnice,czy w ogóle takie są.Mam przyjaciółkę,przeżyła zawód miłosny,oprócz tego matka wygnała ją z domu(jakieś 2 lata temu),nie pozwala na spotkania z rodzeństwem.Dziewczyna nie może odnaleźć się w społeczeństwie(nie ma pracy bo w ostatniej nie przedłużono Jej umowy,pół roku temu).Byłyśmy parę m-cy temu u psychiatry,który przepisał Cital.Do lekarza szła z przeświadczeniem,że musi się leczyć.Dużo czytała o depresji.Boi się,że tabletki źle wpłyną na Jej psychikę.Myśli,że zmienią Jej osobowość.Tabletki leżą w apteczce,a Ona już nie wytrzymuje.Na zewnątrz jest spokojna,ale w środku trwa wielka burza i rozdrażnienie.Dostaje się mi,bo nie ma nikogo koło Niej.To nie jest takie ważne ale ona potem się źle z tym czuje,nie mówi tego,ale to widać.Gdyby dowiedziała się ,że piszę tu o Niej,nie odezwałaby się do mnie już chyba.Ja natomiast wiem,że sama sobie nie poradzę.Muszę wiedzieć jak dalej postępować?Jak Ją przekonać do leczenia?Ostatnio wspominała coś o tabletkach uspokajających,ale jak długo pomagać będą takie leki?Jak reagować na np.mowę o samobójstwie?Czy znacie Państwo jakąś dobrą przychodnię ,która walczy z depresją,w Bydgoszczy?
napisał/a: jadwigaszpaczynska 2009-11-11 16:50
Witaj Papillion.
Jesli Twoja przyjaciółka nie pracuje, moze skorzystac z pomocy psychologicznej lub terapeutycznej.Przy MOP=sach i innych tego rodzaju osrodkach przyjmują NIEODPŁATNIE TERAPEUCI( psycholodzy).Wiem, że tak jest gdyz w mojej miejscowośći i w pobliskich tez tak jest.Moze wystarczy psychoterapia, a moze będą potrzebne tabletki.Najwazniejsze jednak byłoby w tej chwili uświadomienie przyjaciółce, ze potrzebuje pomocy i poradzenie jej, by poszukała terapeuty.Nie dziwię sie, ze ona boi sie leków, gdyz kazdy człowiek obawia sie ich wpływu na psychikę.Bycie osoba dorosłą., przynosi nam pewne prawa ale i obowiązek bycia samodzielnym, do czego wiekszość młodych ludzi czesto nie jest gotowa.Gdyby przyjaciółka znalazła prace, moze i jej samopoczucie by sie zmieniło, nabrałaby pewnosci i wiary w siebie. Trudno tak komus na odległość coś poradzic, mając tak mało danych.Rozejrzyj sie może po watkach tematycznie zblizonych do problemu przyjaciłki, moze tam znajdziesz jakies odpowiednie dodatkowe wskazówki.Depresja czy załamanie nerwowe, to moze okreslic lekarz lub psycholog.Pozdrawiam