Zalegająca na gardle flegma.

napisał/a: pawelze 2011-08-02 16:55
Cześć.
Od dobrych trzech lat mam problemy z zalegającą w gardle flegmą, którą odkrztuszam przez cały dzień , obrazowo : zwykle częsciej niz co pół godziny (niewielkie ilośći , kolor przeźroczysty , czasem żółty, kiedy choruje -zielony). Rozumiecie zatem, jakie jest to uciążliwe. Dodatkowo zawsze chwile po zjedzeniu czegokolwiek odkrztuszam flegme. Zauważyłem też, że po wypiciu jakiegoś zimnego napoju pozniej przez dłuższy czas lekko boli mnie gardło i pojawia sie więcej wydzieliny.
Byłem u kilku lekarzy : laryngolog nic zauważył w gardle niczego niepokojącego , lekarz rodzinny zasugerował astme oskrzelową, zlecił rtg płuc i skierował do pulmonologa. Zdjęcie płuc było w porządku, pani pulmonolog zleciła mi testy skórne , które wykazały alergie na roztocza (D.farinae ++++ , D.pteronyssinus ++++ ). Lekarka stwierdziła, że może to być właśnie przyczyna moich kłopotów, nie dowiedziałem się jednak niczego na temat leczenia (...'alergia na roztocza jest chyba najgorsza, bo kurz jest wszędzie i nie da sie go wyeleminować...'). Ja jednak mam wątpliwości czy to właśnie przez alergie mam 'kluski' w gardle - poza wydzieliną nic mi nie dolega, nie mam kataru ani jakichś napadów kichania. Postanowiłem leczyć się na własną rękę , przez króki czas stosowałem Deflegmin, 2 tyg przyjmowałem Biostymine (bez skutku ). Zrobiłem również wymaz z gardła (wszystko ok).

Co Wy myślicie o tym wszystkim ? Czy rzeczywiście alergia na roztocza może być źródłem moich problemów ? Czy jednak moje objawy wskazują na coś innego (jak to leczyć)? Pozdrawiam i dziękuję za każdą próbę pomocy. Paweł
napisał/a: placid1 2011-08-02 21:29
Może refluks ?
napisał/a: pawelze 2011-09-09 15:15
Dziekuję za odpowiedź , nie wydaje mi się jednak żeby to był refluks - nie mam uczucia zgagi , bólów w klatce piersiowej ani problemow z połykaniem.
Prawie miesiąc temu od mojego pierwszego posta byłem u alergologa, który przepisał mi Flonidan , sprey do nosa Avamys i polecił stosowanie Allergoffu . Dodatkowo zrobił mi badanie wydolnośći płuc - w normie. Niestety dalej brak znaczącej poprawy, być może flegmy mam trochę mniej, jednak ciągle zalega mi gdzieś w przełyku.

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam ,Paweł

P.S. Kilka dni temu zrobiłem sobie rtg zatok - 'Przejrzystość zatok prawidłowa.'
napisał/a: placid1 2011-09-09 16:30
Refluks nie zawsze daje wszystkie standardowe objawy , można zrobić gastroskopie ale ona też w 100 % go nie wykluczy ale może wykaząć , przy okazji gastroskopii proponuje zrobić test na helicobacter pylorii ,( można też z krwi najlepiej ilościowy żeby obserwować potem proces ewentualnego leczenia ) bakteria też może mieć na to wpływ , rózne alergie często występują przez lamblie , pasożyty - test na lamblie najlepiej immunoenzymatyczny . Włączyć do diety produkty odflegmiające np kasza jaglana bardzo smaczna i zdrowa , usuwa nadmiar wilgoci z organizmu, czyli różnego rodzaju śluzy .
napisał/a: espresso4 2011-09-14 17:04
miałam podobnie. laryngolog stwierdził, że rozpulchnione mam gardło ale przyczyna leży niżej i tak trafiłam do gastrologa, miałam gastroskopie i faktycznie - obajwy refluksowe - a zgagi nie miewam, i innych typowych obajwów dla refluksu też nie.
poprawiło się po chyba dwóch tygodniach przyjmowania na czczo leku obniżajacego kwas solny w żołądku (helicid 20mg itp).
leki biore stale i problemu nie ma. także radzę spróbować, może akurat pomoże.
napisał/a: ~Anonymous 2011-09-14 17:55
Jeśli chodzi tutaj o pomysły związane z refluksem to najlepszym badaniem na jego potwierdzenie lub wykluczenie jest manometria lub ph-metria często się jednak też zdarza że pomimo choroby gastroskopia nie wykrywa jego.Można jeszcze spróbować zakupić leki IPP które jeśli faktycznie byłby to refluks zmniejszyłyby nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego,niektóre leki z tej grupy można dostać w aptece bez recepty jak controloc control,bioprazol i zobaczyc czy objawy miną tak jak piszą przedmówcy refluks nie zawsze może powodywac jedynie zgage,ale też może powodować palenie w przełyku i bóle w klatce piersiowej , bóle zlokalizowane za mostkiem,nudności problemy z przełykiem a także może powodować stany zapalne gardła,Jeśli chodzi o flegme piszesz że krótko stosowałeś deflegmin,a wypróbuj syrop ambrosol (dostaniesz go też bez recepty w aptece)on też posiada własnosci mukolityczne może pomoże rozrzedzić śluz.Pozdrawiam