Ziarnica

napisał/a: Ingenue1 2007-08-08 23:22
Witam. Niedawno dowiedziałam się czym jest ziarnica i jakie są jej objawy. Z niepokojem zauważyłam, że część z nich mnie dotyczy. W kwietniu na policzku wyszła mi ruchoma 'kulka', domyśliłam się, że to węzeł chłonny i oznaka przeziębienia. Pare dni później zachorowałam na grypę. Wyzdrowiałam, ale węzeł pozostał. Niedawno coś podobnego pojawiło się na mojej szyji. Zauważyłam również, że od czasu do czasu pobolewają mnie węzły pod pachami. Czytałam, że przy ziarnicy często pojawia się ból węzłów po spożyciu alkoholu. Nie jestem pewna, ale też nie wykluczam, że węzy bolały mnie właśnie po spożyciuu. Dodam jeszcze, że jakieś 5 lat temu trafiłam do szpitala z podejrzeniem mononukleozy, jednak okazało się, że nie jest to ta choroba. Czy powinnam mieć jakiekolwiek powody do obaw i pójść do lekarza? Jeśli tak, to do jakiego nalepiej się udać? Proszę o radę.
napisał/a: jakoo 2007-08-09 11:36
Zwykłe badania krwii OB, przy ZZ węzły są twarde, powiększone i niebolesne. Jak wygląda stan uzębienia?
napisał/a: Ingenue1 2007-08-09 14:23
Zęby mam zdrowe, ale wyrastają mi ósemki, może to ma jakiś wpływ na powiększone węzły...
napisał/a: jakoo 2007-08-09 16:04
Może mieć i zapewne ma.
napisał/a: dorcia_4 2008-01-06 15:33
Podłącze się z moimi pytaniami pod ten wątek. Od jakiegos dłuższego czasu mam swędzenie skóry, szczególnie nasila się to nocą. Poza tym jestem cały czas zmęczona. Na szyji po prawej stronie mam powiększone węzły chłonne od około 1,5 roku. Jeśli chodzi o uzębienie to wszystko ok. Mam zadbane zęby tak stwierdził też laryngolog. Powiedział, że uzębienie, gardło, nos wszystko w porządku nie widzi żadnych zmian. Bardzo często bolą mnie te węzły. Miałam robione USG. Z jednej strony węzeł 1,0 z drugiej 1,2. Po badaniu miałam ból węzła a także ucha kilka godzin. Oprócz tego mam reflux przełykowy ale to raczej na pewno nie ma powiązania z ziarnicą i z moimi węzłami. Nie wiem czy się bać? Laryngolog stwierdził, że w kwietniu czyli za 3 miesiące podczas mojej kolejnej wizyty w polsce (jestem za granicą) wykona biopsje. Zastanawiam się nad przyjazdem teraz na 2 tygodnie i zrobienie tego badania bo bardzo się niepokoje. Po jakich badanich krwi można stwierdzić objawy ziarnicy?? Proszę o pomoc
napisał/a: jakoo 2008-01-06 18:57
OB
napisał/a: dorcia_4 2008-01-06 20:12
Mam OB 18. Czy to dużo?? Wydaje mi się, że w normie. Ale co z innymi objawami, swędzenie skóry, powiększone węzły, nie wiem czy dobrze napisze ale są one odczynowe. Proszę mi doradzić co mam robić.
napisał/a: Orek 2008-08-13 12:22
Witam,
mam wszystkie zewnętrzne objawy ziarnicy, zmęczenie, niski hematokryt (tuż po niżej granicy), ale również niskie OB (4). Czy ten wynik wyklucza ziarnicę?
napisał/a: Shantal 2008-08-20 14:35
Może najpierw co do ostatniego postu z OB. Tak- najprawdopodobniej nie jest to nowotwór ponieważ OB przy tych chorobach jest wyraźnie podwyższone (60 a nawet grubo ponad 100!). Jednak radzę udać się do lekarza w celu wykluczenia innych niż nowotworowe schorzeń, które czasem potrafią bardzo uprzykrzyć życie.
Tak wogóle zdecydowalam sie napisać, ponieważ ostatnio miałam podobne złe przeczucia jak przedmówcy. Otóż wszystko zaczęło się od powiększonego węzła chłonnego pod rzuchwą i pieczenie skóry za uchem. Potem doszło mrowienie lewej połowy twarzy skupione przy rzuchwie, które potem przeszło w ból i opuchliznę. Poszłam do lekarza, dostałam leki przeciwzapalne i polecenie unikania przeciągów(domniemana przyczyna). Węzeł spod rzuchwy zmalał, opuchlizna i ból zeszły ale zostało to okropne mrowienie. Potem zamieniło się w pieczenie i swedzenie całej połowy twarzy i szyi. Cholernie bałam się, że to ziarnica. Najbardziej nasilało się około 6.00 jak wstaję do pracy. Poszłąm znów do lekarza, skierował mnie na morfologię, która byłą w porządku a OB 7 gdzie normą dla kobiet jest 12. Po wynikach uspokoiłam się i objawy lekko ustały tyle, że kilka dni później zdałąm sobie sprawę, że mam dalej lekko podpuchniętą lewą część twarzy i mrowienie i swędzenie znów zaczęło dokuczać. W tym momencie na serio pomyślałam, że mam nowotwór a wynik OB tłumaczyłam jakąś pomyłką w laboratorium. Ponadto odkryłam w lewym policzku powiększony węzeł (na dotyk około 10-12mm). Potem pojawił się bolesny obrzęk w okolicy slinianki przyusznej i temperatura około 37-37,5 kresek. Wróciłam powtórnie do lekarza, który przy okazji zobaczył wyniki morfologii i rozłożył ręce, bo wg badań jestem zdrowa. Dał mi mocniejsze leki przeciwzapalne i powiedział, że mam się nie martwić. Moja mama nie mogła już wytrzymac mojej paniki i umówiła mnie z psychiatrą. W tym momencie leczę się farmakologicznie i terapeutycznie na zaburzenia nerwicowe (kancirofobia). Psychiatra powiedział, że te wszystkie symptomy łącznie z podwyższoną temperaturą spowodowała nerwica (w ostatnich miesiącach żyłam w stresie, dużo paliłam i piłam((). W tym momencie biorę trzy rodzaje leków przeciwnerwicowych i mrowienie, swędzenia, kłócia itp. ustąpiły. Dodam, że mój węzeł chłonny w policzku nadal jest tych samych rozmiarów i ani mysli zejść. Jest to tzw. zwłóknienie po przebytej infekcji i wcale nie musi on wrócic do dawnej postaci. Np w wieku 5-6lat ciagle miałam choroby układu oddechowego. Z tego tytułu znacznie powiększył mi się węzeł na szyi i już nigdy nie zniknął. Mam juz 17 lat i żyję. Z policzkowym pewnie będzie to samo.
Także pamiętajcie, że objawy ziarnicy mogą okazać się nerwicą. Nerwica rozwala układ immunologiczny (z resztą nie tylko) a wtedy organizm narażony jest na wiele infekcji (stąd powiększone węzły), ponadto wywołuje poty nocne, swędzenia, mrowienia, nawet niedowłady (u mnie 2 palne lewej ręki). Oprócz tego nerwica może być powodem stanów zapalnych i podwyższonej temperatury. Więc zanim rozpoczniecie rajd po lekarzach (ja byłam u 3 +radziłam się jeszcze pielęgniarki) przeanalizujcie siebie, swój sposób myślenia. Ja zawsze bałam się raka ale nie wiedziałam, że dojdzie u mnie aż do kancirofobii, co naprawdę mnie wykańcza. Także jesli często myślicie o śmierci, raku i boicie się + dochodzą objawy somatyczne, które nie znajdują odzwierciedlenia w badaniach - zgłoście się do psychiatry zanim nie wylądujecie na oddziale zamkniętym.
Pozdrawiam!
napisał/a: Shantal 2008-08-20 14:39
Węzła mam już 17 lat, bo co do mojego wieku to 23;P
napisał/a: madzia19871 2009-03-28 17:47
Witam co sądzicie o moich wynikach i dolegliwościach prosze o odpowiedź.Boję się że to ziarnica. W obu dołach pachowych znacznie powiększone węzły chłonne ( do 27mm) o zmienionej echostrukturze i niejednorodnej echogenności. Podobnie zmienione węzły chonne w linii pachpwej przedniej ( po prawej stronie jeden wielkości 30 x 10 mm , po lewej dwa o wymiarze podłużnym 15 i 19mm). Dodam, że od jakieś czasu mam problemy ze snem czasami w nocy budzę się cała zlana potem, od jakiegoś czasu mam kaszel i drętwieją mi dłonie, na moim ciele wyczułam ostatnio jakieś kulki czasami one same znikają. Na dodatek od kilku lat choruje na skórę, lekarze nie wiedzą co to.
napisał/a: rimein 2010-04-07 14:23
Czesc wszystkim mam taki problem jakis tydzien temu wyrósl mi na lewym policzku w zasadzie prawie pod ustami jakis bombel i da sie go wyczuc tylko od strony wewnetrznej nie wiem co to jest i co mam robic i jeszcze do tego teraz zachorowalem kaszel ból gardla i poty w nocy.mial ktos z was podobny problem albo moze ktos wie co z tym zrobic czekam na jakas podbowiedz bo znajduje sie teraz za granica ??